Tunnetusprotsessid. Taju. Tähelepanu
TUNNIKAVA 11
Tunniteema: Tunnetusprotsessid. Pt. 5
Alateemad:
Aistingud. Nägemine, kuulmine, maitsmine, haistmine, kompimine.
Eesmärk: Õppida mõistma aistingute tekkemehhanisme ja asitingute osa tunnetusprotsessides. Õppida viima läbi lihtsat eksperimenti ja selle tulemusi vormistama.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus.
- Loeng. Aistingute tekkemehhanismid, põhidimensioonid ja seaduspärasused. (20 min)
Tv ül lahendamine. ( 10 min) - Tunni kokkuvõtted. Koduse ülesande selgitus (10 min)
Õpitulemus:
Mõistab aistingute osa tunnetusprotsessides. Oskab selgitada aistingute tekkemehhanisme.
Teab kuidas viia läbi lihtsat eksperimenti ja kuidas eksperimendi käiku ning tulemusi vormistada.
Soovitav kirjandus.
- J.Allik, A, Luuk. Nägemispsühholoogia kõigile.
- G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
- A-R, Tereping. Kuulmispsühholoogia.
TUNNIKAVA 12
Tunniteema: Tunnetusprotsessid. Pt. 5
Alateemad:
Aistingud.
Aistingute põhidimensioonid ja seaduspärasused
Eesmärk: Õppida mõistma aistingute tekkemehhanisme ja aistingute osa tunnetusprotsessides. Teadvustada meeleorganite terviseaspekte. Õppida mõistma meeleorganite puudega inimeste probleeme.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus.
- Koduse ülesande arutelu ja analüüs. ( 15 min)
- Rollimäng. Pime ja juhendaja. ( 20 min)
- Rollimängu kokkuvõtted, arutelu.
Kodune ül: Õpik lk 77-81 lugeda Tv ül. 29-30.
Soovi korral valmistuda ettekandeks kasutades soovitava kirjandust vm materjale.
Õpitulemus:
Teab aistingute seaduspärasusi.
Teab, kuidas hoida meeleorganite tervist. Mõistab nägemis- ja kuulmispuudega inimeste probleeme.
Soovitav kirjandus.
- J.Allik, A, Luuk. Nägemispsühholoogia kõigile.
- G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
- A-R, Tereping. Kuulmispsühholoogia.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
O.Sacks (2003).Mees, kes pidas oma naik O.Sacks (2003).Mees, kes pidas oma naist
------------------------------------------------------------------------------------------------------
kübaraks O.Sacks TUNNIKAVA 13
Tunniteema: Tunnetusprotsessid. Pt. 5
Alateemad:
Taju.
Taju omadused. Taju liigid. Illusioonid.
Stereotüübid. Stereotüüpide mõju mõtlemisele, hoiakutele ja inimestevahelistele suhetele.
Eesmärk: Osata selgitada erinevate tegurite mõju tajule. Mõista, kuidas mõjutavad stereotüübid mõtlemist, hoiakuid ja inimestevahelisi suhteid.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus.
2. Ettekande kuulamine. ( 5 min) 3.
3. Loeng. Taju, selle omadused ja liigid. Nägemisillusioonide analüüs (20 min).
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
Rollimäng. Stereotüübid. ( 10 min)
Kodune ülesanne: Tv h. 30-33. Õ. Lk 69-87 lugeda. Leida erinevaid reklaame( ajakirjandus, televisioon, raadio, internet) ja analüüsida seda. Tv harjutus 33
Õpitulemus: Teab, mis on taju ja oskab selgitada erinevate tegurite mõju tajule.
Mõistab, kuidas mõjutavad stereotüübid mõtlemist, hoiakuid ja inimestevahelisi suhteid.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. Loengumaterjalid. 2007.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 4-6. klass. Tartu, 2001.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 9-12. klassile. Tartu, 2002
- J.Allik, A, Luuk. Nägemispsühholoogia kõigile.
- G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
- A-R, Tereping. Kuulmispsühholoogia.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
003).Mees, kes pidas oma n
TUNNIKAVA 14
Tunniteema: Tunnetusprotsessid. Pt. 5
Alateemad:
Taju, tähelepanu.
Taju omadused ja reklaam.
Tähelepanu. Tähelepanu omadused. Tähelepanu liigid
Eesmärk: Mõista millised tegurid mõjutavad tähelepanu. Osata selgitada erinevate reklaamistrateegiate mõju tähelepanule ja tajule.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus.
- Loeng. Tähelepanu omadused ja liigid (20 min).
- Harjutused: Tv ül 35. Tähelepanu. Harjutuste analüüs. ( 25 min)
- Tunni kokkuvõtted,
Õpitulemus: Teab, mis on tähelepanu ja millised tegurid mõjutavad tähelepanu. Oskab selgitada erinevate reklaamistrateegiate mõju tähelepanule ja tajule. Teab stereotüüpide mõju käitumisele.
Kasutatud kirjandus:
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. Loengumaterjalid. 2007.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 4-6. klass. Tartu, 2001.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 9-12. klassile. Tartu, 2002
- J.Allik, A, Luuk. Nägemispsühholoogia kõigile.
- T.Bachman. Reklaamipsühholoogia. Ilo, 2005.
- G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
- A-R, Tereping. Kuulmispsühholoogia.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 15
Tunniteema: Tunnetusprotsessid. Pt. 5
Alateemad:
Tähelepanu. Tähelepanu omadused. Tähelepanu liigid
Eesmärk: Mõista millised tegurid mõjutavad tähelepanu. Osata selgitada erinevate
Stereotüübid. Stereotüüpide mõju mõtlemisele, hoiakutele ja inimestevahelistele suhetele.
Taju omadused ja reklaam.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär, keskkond ja säästev areng;
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
2.1.Rühmatöö: reklaami mõju tähelepanule ja tajule.
a)Koostada üks reklaam lähtuvalt tähelepanu ja taju omadustest.
b) Koostada plakat teemal: edukas inimene, õnnelik naine.
Rühmatööde esitlused, analüüs. Tv ja õpiku ül analüüs.( 30 min)
2.2. variant 2. Rühmatöö: reklaami mõju tähelepanule ja tajule.
Reklami analüüs töölehele.
Rühmatööde esitlused, analüüs.
3. Tunni kokkuvõtted, arutelu. ( 15 min)
Kodune ülesanne: Korrata Pt 5. lk 69-87. Soovi korral valmistuda ettekandeks või koostada referaat.
Õpitulemus: Teab, mis on tähelepanu ja millised tegurid mõjutavad tähelepanu. Oskab selgirtada erinevate reklaamistrateegiate mõju tähelepanule ja tajule. Teab stereotüüpide mõju käitumisele.
Hindamine: rühmatöö ja koduste ül hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. Loengumaterjalid. 2007.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 4-6. klass. Tartu, 2001.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 9-12. klassile. Tartu, 2002
- Suured paberid, värvilised markerid, vanad ajakirjad, ajalehed.
- Soovitav kirjandus.
-
J.Allik, A, Luuk. Nägemispsühholoogia kõigile.
J.Aru, T.Bachmann. Tähelepanu ja Teadvus. Tänapäev, 2009 - G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
- A-R, Tereping. Kuulmispsühholoogia.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001