Mõtlemine ja keel
TUNNIKAVA 19
Tunniteema: Mõtlemine ja keel. Pt. 7
Alateemad:
Mõtlemise elemendid. Mõtlemine kui protsess. Mõtlemise areng
Probleemide lahendamine.
Loovus.
Eesmärk: Tähtsustada aktiivse kordamise olulisust õppimisel.
Osata nimetada mõtlemise elemente ja kirjeldada mõtlemise olemust
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, keskkond ja säästev areng.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Õpitulemus: Tähtsustab aktiivse kordamise olulisust õppimisel ja oskab rakendada mõningaid uusi efektiivsema õppimise ja meelespidamise tehnikaid.
Oskab nimetada mõtlemise elemente ja kirjeldada mõtlemise olemust.
Hindamine: Kontrolltöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 20
Tunniteema: Mõtlemine ja keel. Pt. 7
Alateemad:
Mõtlemise elemendid. Mõtlemine kui protsess. Mõtlemise areng
Probleemide lahendamine.
Loovus.
Eesmärk: Saada ülevaade keelearengu etappidest, teooriatest ja nende seostest igapäevaeluga. Uurida kuidas loovus mõjutab mõtlemist ja ülesannete lahendamist ning kuidas loovust arendada. Osata selgitada keele mõju mõtlemisele ja kuidas arendada lapse keelt.
Läbivad teemad.Turvalisus, tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Loovmõtlemine, harjutused. Ülesannete lahendused Tv h. 45 ja 47; õpik lk 108, 113. ( 10 min)
3. Loeng. Mõtlemine kui protsess. Loovus. Keel. Keele arenguteooriad( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
4.Vestlus. Keele arendamine.( 5 min)
5. Paaristöö Tv ül. 49. Õpik lk. 114.Ül 1.
Koduse ül. Tv h. 46. arutelu. Planeeri probleemile lahendus, kasutades probleemi lahendamise etappe. ( 10 min)
6. Tunni kokkuvõtted.
Kodune ülesanne: Õ lk105-114 lugeda. Tv ül 50.
Õpiku ül . lk 114. nr 2. Koosta tegevuskava enda loovuse arendamiseks.
Õpitulemus:
Teab keelearengu etappe, teooriaid ja nende seoseid igapäevaeluga. Oskab selgitada keele mõju mõtlemisele. Teab, kuidas loovus mõjutab mõtlemist ja ülesannete lahendamist ning kuidas loovust arendada. Teab lapse keele arendamise tähtsust.
Hindamine:
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
Tunniteema: Mõtlemine ja keel. Pt. 7
Alateemad:
Mõtlemise elemendid. Mõtlemine kui protsess. Mõtlemise areng
Probleemide lahendamine.
Loovus.
Eesmärk: Tähtsustada aktiivse kordamise olulisust õppimisel.
Osata nimetada mõtlemise elemente ja kirjeldada mõtlemise olemust
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, keskkond ja säästev areng.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus. Eelmise tunnitunnikontrolli ( Õppimine ja mälu) analüüs.
- Kontrolltöö. ( 20 min)
- Tv h. 45 ja 47; õpik lk 108, 113. Loovmõtlemine ( 10 min)
- Tunni kokkuvõtted. ( 5 min). Tagasiside teemale: Õppimine ja mälu.
Õpitulemus: Tähtsustab aktiivse kordamise olulisust õppimisel ja oskab rakendada mõningaid uusi efektiivsema õppimise ja meelespidamise tehnikaid.
Oskab nimetada mõtlemise elemente ja kirjeldada mõtlemise olemust.
Hindamine: Kontrolltöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- P.Tulviste. Mõtlemise muutumisest ajaloos. 1984.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- A.Kidron.122 õpetamistarkust. Metoodilisi soovitusi tundide ettevalmistamiseks
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- E.Tulving. Mälu.
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000.
------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 20
Tunniteema: Mõtlemine ja keel. Pt. 7
Alateemad:
Mõtlemise elemendid. Mõtlemine kui protsess. Mõtlemise areng
Probleemide lahendamine.
Loovus.
Eesmärk: Saada ülevaade keelearengu etappidest, teooriatest ja nende seostest igapäevaeluga. Uurida kuidas loovus mõjutab mõtlemist ja ülesannete lahendamist ning kuidas loovust arendada. Osata selgitada keele mõju mõtlemisele ja kuidas arendada lapse keelt.
Läbivad teemad.Turvalisus, tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Loovmõtlemine, harjutused. Ülesannete lahendused Tv h. 45 ja 47; õpik lk 108, 113. ( 10 min)
3. Loeng. Mõtlemine kui protsess. Loovus. Keel. Keele arenguteooriad( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
4.Vestlus. Keele arendamine.( 5 min)
5. Paaristöö Tv ül. 49. Õpik lk. 114.Ül 1.
Koduse ül. Tv h. 46. arutelu. Planeeri probleemile lahendus, kasutades probleemi lahendamise etappe. ( 10 min)
6. Tunni kokkuvõtted.
Kodune ülesanne: Õ lk105-114 lugeda. Tv ül 50.
Õpiku ül . lk 114. nr 2. Koosta tegevuskava enda loovuse arendamiseks.
Õpitulemus:
Teab keelearengu etappe, teooriaid ja nende seoseid igapäevaeluga. Oskab selgitada keele mõju mõtlemisele. Teab, kuidas loovus mõjutab mõtlemist ja ülesannete lahendamist ning kuidas loovust arendada. Teab lapse keele arendamise tähtsust.
Hindamine:
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- T.B C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- G.Butterworth, M. Harris. Arengupsühholoogia alused. Tartu, TÜ Kirjastus. 2002.
- A.Kidron. Isiksus.
- A.Kidron.122 õpetamistarkust.
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000.
- P.Tulviste. Mõtlemise muutumisest ajaloos. 1984
- E.Tulving. Mälu.1994
- J.Sõerd. Koolipsühholoogi testiraamat.1994.
- P.Carter, K.Russell. IQ treening.