Teadvuse seisundid
TUNNIKAVA 8
Tunniteema: Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad:
Teadvus. Uni, unenäod.
Meditatsioon.Hüpnoos.
Eesmärk: Saada ülevaade teadvuse eri tasanditest ja teadvuse mõjutamise viisidest. Uurida une tähtsust tervisele ja unehäireid ning nende võimalikke põhjusi. Osata kriitiliselt hinnata erinevaid kirjandusallikaid.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus.
2. Miniuuringute ja ettekannete esitlused( 10 min)
3. Loeng, arutelu. Teadvus, teadvuse seisundid. Une tähtsus, unehäired, unenäod.
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
K.Konstabel. Teadvuse seisundid. Uni ja hüpnoos.
4. Tunni lõpetamine. Paar-kolm õpilast võtavad loosi ja teevad tunnist kokkuvõtte: Mida täna teada õppisin, mis oli oluline ja kasulik.
5. Koduse ülesande selgitus.
TUNNIKAVA 9
Tunniteema. Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad.
Uimastid ja nende mõju kesknärvisüsteemile.
Eesmärk: Saada ülevaade erinevate uimastite mõjust inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Osata selgitada sõltuvuse tekkemehhanisme ning arutleda sõltuvushaigustega seotud sotsiaalsete probleemide üle.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Ettekannete kuulamine. Arutelu. ( 10 min)
3. Rühmatöö. Uimastite mõju inimese tervisele. ( 15min)
Kasutatavad materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
www.narko.ee
E.Kiive.CD Uimastite mõju kesknärvisüsteemile
4. Rühmatööde ettekanded. ( 10 min)
5. Tunni kokkuvõte. Diskussioon: Teema 1.Kuidas vähendada sõltuvushaigete hulka ühiskonnas. Teema 2. Kanepitoodete legaliseerimise poolt ja vastuargumendid.(10 min)
Koduse ülesande selgitus.
Õpitulemus:
Teab erinevate uimastite mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Oskab selgitada ja analüüsida sõltuvuse tekkemehhanisme ning sõltuvushaigustega seotud sotsiaalseid probleeme.
Hindamine: Rühmatööde hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
TUNNIKAVA 10
Tunniteema: Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad:
Teadvuse seisundid
Uimastite mõju inimese närvisüsteemile
Eesmärk: Saada ülevaade erinevate uimastite mõjust inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Osata selgitada sõltuvuse tekkemehhanisme ning arutleda sõltuvushaigustega seotud sotsiaalsete probleemide üle.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär, kekkond ja säästev areng.
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Paaritöö: Mis juhtuks kui? Arutelu. ( 10 min)
3. Rollimäng. ( 15 min)
4. Rollimängu kokkuvõtted, arutelu, tagasiside. ( 10 min)
5. Ettekande kuulamine ( 10 min)
Õpitulemus:
Teab erinevate uimastite mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Oskab selgitada ja analüüsida sõltuvuse tekkemehhanisme ning sõltuvushaigustega seotud sotsiaalseid probleeme.
Hindamine: Rollimängu ja ettekande hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
Tunniteema: Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad:
Teadvus. Uni, unenäod.
Meditatsioon.Hüpnoos.
Eesmärk: Saada ülevaade teadvuse eri tasanditest ja teadvuse mõjutamise viisidest. Uurida une tähtsust tervisele ja unehäireid ning nende võimalikke põhjusi. Osata kriitiliselt hinnata erinevaid kirjandusallikaid.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus.
2. Miniuuringute ja ettekannete esitlused( 10 min)
3. Loeng, arutelu. Teadvus, teadvuse seisundid. Une tähtsus, unehäired, unenäod.
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
K.Konstabel. Teadvuse seisundid. Uni ja hüpnoos.
4. Tunni lõpetamine. Paar-kolm õpilast võtavad loosi ja teevad tunnist kokkuvõtte: Mida täna teada õppisin, mis oli oluline ja kasulik.
5. Koduse ülesande selgitus.
- Tv ül 17-21. Õpik lugeda. Lk 50-60.
- Kirjutada vihikusse ühe oma unenäo kirjeldus ning püüda seda seletada.
- Soovi korral leida lisamaterjali tunni teemade kohta. Koostada esitlus või väikesemahuline referaat ning valmistuda ettekandeks.
Teemad: Uni ja unenäod. Unehäired, unenäod. Meditatsioon. Hüpnoos.
Õpitulemus:
Oskab eristada teadvuse eri tasandeid ja teadvuse mõjutamise erinevaid viise. Teab une tähtsust tervisele ja unehäireid ning nende võimalikke põhjusi. Oskab kriitiliselt hinnata erinevaid kirjandusallikaid.
Hindamine: Ettekannete hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus - J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- J.Allik. Psühholoogia lihtsusest. 1997
- A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
- O.Sacks. Mees, kes pidas oma naist kübaraks.2003
- E.Tulving. Mälu. 2002(2003).Mees, kes pidas oma naist
- P.Wallace. Internetipsühholoogia.
- S.Freud. Unenägude tõlgendamine. Sobiv lisamaterjal teemadele: Teadvuse seisundid, psühholoogia teoreetilised suunad.
- S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus.
TUNNIKAVA 9
Tunniteema. Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad.
Uimastid ja nende mõju kesknärvisüsteemile.
Eesmärk: Saada ülevaade erinevate uimastite mõjust inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Osata selgitada sõltuvuse tekkemehhanisme ning arutleda sõltuvushaigustega seotud sotsiaalsete probleemide üle.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Ettekannete kuulamine. Arutelu. ( 10 min)
3. Rühmatöö. Uimastite mõju inimese tervisele. ( 15min)
Kasutatavad materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
www.narko.ee
E.Kiive.CD Uimastite mõju kesknärvisüsteemile
4. Rühmatööde ettekanded. ( 10 min)
5. Tunni kokkuvõte. Diskussioon: Teema 1.Kuidas vähendada sõltuvushaigete hulka ühiskonnas. Teema 2. Kanepitoodete legaliseerimise poolt ja vastuargumendid.(10 min)
Koduse ülesande selgitus.
- Õpik lugeda. Lk 50-68.
- Soovi korral leida lisamaterjali tunni teemade kohta. Koostada esitlus, väikesemahuline referaat või miniuurimus ning valmistuda ettekandeks.
Õpitulemus:
Teab erinevate uimastite mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Oskab selgitada ja analüüsida sõltuvuse tekkemehhanisme ning sõltuvushaigustega seotud sotsiaalseid probleeme.
Hindamine: Rühmatööde hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 4-6. klass. Tartu, 2001.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 9-12. klassile. Tartu, 2002
- Alkoholismi ja narkomaania ennetamise käsiraamat. MTÜ AIDsi Ennetuskeskus. Sotsiaalministeerium. Tallinn, 2005.
- www.narko.ee
- E.Kiive.Uimastite mõju kesknärvisüsteemile.
- A-A.Allaste. Uimastite levik noorsoo hulgas. Eesti Uimastipreventsiooni Sihtasutus. Tallinn, 2000
- M.Maser. Kooliõpilaste tervisekäitumine. 2001/2002 uuring. TAI. 2004
- O.V. Qiseth. Narkootikumid ning doping-ja muud tervistkahjustavad ained.Eesti Politseiamet, 1999.
- Vaenlane nr 1. Me räägime alkoholist. DVD. Freyafilm OÜ. Eesti Haigekassa. 2006
Soovitav kirjandus.
- P.D.Rogers, L, Goldstein. Kuidas aidata uimastiprobleemidega last.
- H.Hobhouse. Kuus taime, mis muutsid maailma. Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2004.
TUNNIKAVA 10
Tunniteema: Teadvuse seisundid. Pt. 4
Alateemad:
Teadvuse seisundid
Uimastite mõju inimese närvisüsteemile
Eesmärk: Saada ülevaade erinevate uimastite mõjust inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Osata selgitada sõltuvuse tekkemehhanisme ning arutleda sõltuvushaigustega seotud sotsiaalsete probleemide üle.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär, kekkond ja säästev areng.
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Paaritöö: Mis juhtuks kui? Arutelu. ( 10 min)
3. Rollimäng. ( 15 min)
4. Rollimängu kokkuvõtted, arutelu, tagasiside. ( 10 min)
5. Ettekande kuulamine ( 10 min)
Õpitulemus:
Teab erinevate uimastite mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele ning tema elukäigule. Oskab selgitada ja analüüsida sõltuvuse tekkemehhanisme ning sõltuvushaigustega seotud sotsiaalseid probleeme.
Hindamine: Rollimängu ja ettekande hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 4-6. klass. Tartu, 2001.
- M. Kull, H. Saat. Sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetus. Uimastikasutuse ennetamine koolis. Õpetajaraamat 9-12. klassile. Tartu, 2002
- Alkoholismi ja narkomaania ennetamise käsiraamat. MTÜ AIDsi Ennetuskeskus. Sotsiaalministeerium. Tallinn, 2005.
- www.narko.ee
- E.Kiive.Uimastite mõju kesknärvisüsteemile.
- A-A.Allaste. Uimastite levik noorsoo hulgas. Eesti Uimastipreventsiooni Sihtasutus. Tallinn, 2000
- M.Maser. Kooliõpilaste tervisekäitumine. 2001/2002 uuring. TAI. 2004
- O.V. Qiseth. Narkootikumid ning doping-ja muud tervistkahjustavad ained.Eesti Politseiamet, 1999.
- Vaenlane nr 1. Me räägime alkoholist. DVD. Freyafilm OÜ. Eesti Haigekassa. 2006
Soovitav kirjandus.
- P.D.Rogers, L, Goldstein. Kuidas aidata uimastiprobleemidega last.
- H.Hobhouse. Kuus taime, mis muutsid maailma. Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2004.