Intelligentsus ja selle mõõtmine
TUNNIKAVA 21
Tunniteema: Intelligentsus ja selle mõõtmine. Pt. 8
Alateemad:
Intelligentsuse mõiste ja teooriad.
Pärilikkuse ja keskkonna mõju intelligentsusele
Eesmärk: Saada ülevaade erinevatest intelligentsuse teooriatest ja osata neid kriitiliselt hinnata ja võrrelda.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Mis on intelligentsus? Arutelu, mõiste defineerimine. Tv ül 51.( 5 min)
1. Vaimse võimekuse minitest. ( 10 min).
2. Loeng. Intelligentsuse teooriad. Pärilikkus ja keskkond. Tv ül 53( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
3. Tv ülesanne 52 ( 5 min)
Tunni kokkuvõtted. ( 5 min).
Kodune ülesanne: Õ lk115-125 lugeda. Tv ül. 54-56. Soovi korral valmistuda ettekandeks või koostada minireferaat soovitava kirjanduse põhjal.
Õpitulemus: Teab erinevaid intelligentsuse teooriaid, oskab neid võrrelda ja kriitiliselt hinnata.
Hindamine:
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 22
Tunniteema: Intelligentsus ja selle mõõtmine. Pt. 8
Alateemad:
Vaimsete võimete mõõtmine, intelligentsustestid.
Testimise eetilised küsimused.
Eesmärk: Teab vaimsete võimete erinevaid mõõtmise erinevaid võimalusi ja enamlevinud testitüüpe. Oskab analüüsida vaimsete võimete testimise eetilisi külgi.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, tööalane karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
1.Koduse ül analüüs ja ( või) ettekande kuulamine( 10min)
2. Väitlus. Teemad:
a)Koolis tuleks õpilasi diferentseerida klassidesse IQ testide tulemuste põhjal.
b) Kas akadeemiline test TÜ astujatele on õigustatud kriteerium üliõpilaste valikuks.
c) Tööandjad peaksid laialdasemalt kasutama töötajate värbamisel IQ teste.( 20 min)
3. Kordav loeng. Ülevaade intelligentsustestidest, testimise eetilistest küsimustest.( 10 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Koolibri, 2004
· Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
4. Tunni kokkuvõtted. ( 5 min).
Kodune ülesanne: Korrata õpikust pt.7 Mõtlemine ja keel ja pt. 8 Intelligentsus ja selle mõõtmine. Valmistuda kontrolltööks.
Õpitulemus:
Teab vaimsete võimete erinevaid mõõtmise erinevaid võimalusi ja enamlevinud testitüüpe.
Oskab analüüsida vaimsete võimete testimise eetilisi külgi.
Hindamine: Väitluse hindamine, ettekande hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
Tunniteema: Intelligentsus ja selle mõõtmine. Pt. 8
Alateemad:
Intelligentsuse mõiste ja teooriad.
Pärilikkuse ja keskkonna mõju intelligentsusele
Eesmärk: Saada ülevaade erinevatest intelligentsuse teooriatest ja osata neid kriitiliselt hinnata ja võrrelda.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Mis on intelligentsus? Arutelu, mõiste defineerimine. Tv ül 51.( 5 min)
1. Vaimse võimekuse minitest. ( 10 min).
2. Loeng. Intelligentsuse teooriad. Pärilikkus ja keskkond. Tv ül 53( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
3. Tv ülesanne 52 ( 5 min)
Tunni kokkuvõtted. ( 5 min).
Kodune ülesanne: Õ lk115-125 lugeda. Tv ül. 54-56. Soovi korral valmistuda ettekandeks või koostada minireferaat soovitava kirjanduse põhjal.
Õpitulemus: Teab erinevaid intelligentsuse teooriaid, oskab neid võrrelda ja kriitiliselt hinnata.
Hindamine:
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- Allik, J. Kui vääriti on inimene mõõdetud? http://www.psych.ut.ee/~jyri/ee/
- Allik, J. Vale IQ testide kohta.http://www.psych.ut.ee/~jyri/ee/
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- G.Butterworth, M. Harris. Arengupsühholoogia alused. Tartu, TÜ Kirjastus. 2000
- Gould, S,J. (1996). Vääriti mõõdetud inimene. Varrak, 2001
- T.B C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
- H-J. Eysenck. Tunne oma võimeid.
- A.Kidron. Isiksus.
- Kalda, V. Viis alatut valet IQ testide kohta.http://www.director.ee
- J.Sõerd.Vaimsete võimete test.EPTUI,1991
- A.Valk.Intelligentsus; Vaimsete võimete mõõtmine: http//www.tnk.tartu.ee/artiklid,1998
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000.
- J.Sõerd. Koolipsühholoogi testiraamat.1994.
- P.Carter, K.Russell. IQ treening.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 22
Tunniteema: Intelligentsus ja selle mõõtmine. Pt. 8
Alateemad:
Vaimsete võimete mõõtmine, intelligentsustestid.
Testimise eetilised küsimused.
Eesmärk: Teab vaimsete võimete erinevaid mõõtmise erinevaid võimalusi ja enamlevinud testitüüpe. Oskab analüüsida vaimsete võimete testimise eetilisi külgi.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, tööalane karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
1.Koduse ül analüüs ja ( või) ettekande kuulamine( 10min)
2. Väitlus. Teemad:
a)Koolis tuleks õpilasi diferentseerida klassidesse IQ testide tulemuste põhjal.
b) Kas akadeemiline test TÜ astujatele on õigustatud kriteerium üliõpilaste valikuks.
c) Tööandjad peaksid laialdasemalt kasutama töötajate värbamisel IQ teste.( 20 min)
3. Kordav loeng. Ülevaade intelligentsustestidest, testimise eetilistest küsimustest.( 10 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Koolibri, 2004
· Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
4. Tunni kokkuvõtted. ( 5 min).
Kodune ülesanne: Korrata õpikust pt.7 Mõtlemine ja keel ja pt. 8 Intelligentsus ja selle mõõtmine. Valmistuda kontrolltööks.
Õpitulemus:
Teab vaimsete võimete erinevaid mõõtmise erinevaid võimalusi ja enamlevinud testitüüpe.
Oskab analüüsida vaimsete võimete testimise eetilisi külgi.
Hindamine: Väitluse hindamine, ettekande hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
1. J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
4. K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- Allik, J. Kui vääriti on inimene mõõdetud? http://www.psych.ut.ee/~jyri/ee/
- Allik, J. Vale IQ testide kohta.http://www.psych.ut.ee/~jyri/ee/
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- G.Butterworth, M. Harris. Arengupsühholoogia alused. Tartu, TÜ Kirjastus. 2000
- Gould, S,J. (1996). Vääriti mõõdetud inimene. Varrak, 2001
- T.B C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
- H-J. Eysenck. Tunne oma võimeid.
- A.Kidron. Isiksus.
- Kalda, V. Viis alatut valet IQ testide kohta.http://www.director.ee
- J.Sõerd.Vaimsete võimete test.EPTUI,1991
- A.Valk.Intelligentsus; Vaimsete võimete mõõtmine: http//www.tnk.tartu.ee/artiklid,1998
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000.
- J.Sõerd. Koolipsühholoogi testiraamat.1994.
- P.Carter, K.Russell. IQ treening.