Käitumise bioloogilised alused
TUNNIKAVA 4
Tunniteema: Pt 2. Käitumise bioloogilised alused.
Alateemad:
Inimene kui osa loomariigist
Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Eesmärk: Saada ülevaade närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijoontest. Osata selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega
Võrerelda närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, keemia, füüsika.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus.
Tunnikontroll. Test: Psühholoogia teoreetilised suunad, uurimismeetodid. ( 10 min)
2. Rühmatöö:
1. rühm: õ. Lk 19-21 Närvisüsteem, närviraku ehitus ja talitlus.Närviimpulsid kui elektrokeemilised protsessid,virgatsained.
2. rühm: Lk 22. Somaatiline ja vegetatiivne NS.
3. rühm: Lk. 23. KeskNS.
4.rühm: Lk 24-25 Otsaaju e suuraju.
5. rühm: Lk. 26-28 Refleksid, ajupoolkerade sümmeetria. ( 15 min)
2. Rühmatöö esitlused ( 10 min)
3. Loeng. Närvisüsteemi ehitus, talitlusning evolutsiooniline areng.(20min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
M. Kanarik. Bioloogilise psühholoogia. Loengumaterjalid, 2007
K,Kreegipuu. Käitumise bioloogilised alused. Loengumaterjalid, 2007
4. Tunni lõpetamine. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 19-31. Tv ül. 9-12.
Õpitulemus:
Teab, mis on psühhobioloogia ja tunneb närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijooni. Oskab selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega
Omab ülevaadet närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel.
Hindamine: Rühmatöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
TUNNIKAVA 5
Tunniteema: Pt 2. Käitumise bioloogilised alused 2.
Alateemad:
Inimene kui osa loomariigist
Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Aju ehituse ja talitluse uurimise meetodid
Erinevad tegureid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja käitumist
Eesmärk: Omandada närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijooned. Osata selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega.
Osata võrrelda närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel ning
nimetada erinevaid tegureid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja käitumist
Saada ülevaade aju uurimise meetoditest. Oskata nimetada esmaabivõtteid seljaaju vigastuste ja koljutraumade puhul.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, keemia, füüsika
Tunni käik:
Tunniteema: Pt 2. Käitumise bioloogilised alused.
Alateemad:
Inimene kui osa loomariigist
Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Eesmärk: Saada ülevaade närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijoontest. Osata selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega
Võrerelda närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, keemia, füüsika.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus.
Tunnikontroll. Test: Psühholoogia teoreetilised suunad, uurimismeetodid. ( 10 min)
2. Rühmatöö:
1. rühm: õ. Lk 19-21 Närvisüsteem, närviraku ehitus ja talitlus.Närviimpulsid kui elektrokeemilised protsessid,virgatsained.
2. rühm: Lk 22. Somaatiline ja vegetatiivne NS.
3. rühm: Lk. 23. KeskNS.
4.rühm: Lk 24-25 Otsaaju e suuraju.
5. rühm: Lk. 26-28 Refleksid, ajupoolkerade sümmeetria. ( 15 min)
2. Rühmatöö esitlused ( 10 min)
3. Loeng. Närvisüsteemi ehitus, talitlusning evolutsiooniline areng.(20min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
M. Kanarik. Bioloogilise psühholoogia. Loengumaterjalid, 2007
K,Kreegipuu. Käitumise bioloogilised alused. Loengumaterjalid, 2007
4. Tunni lõpetamine. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 19-31. Tv ül. 9-12.
Õpitulemus:
Teab, mis on psühhobioloogia ja tunneb närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijooni. Oskab selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega
Omab ülevaadet närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel.
Hindamine: Rühmatöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M. Kanarik. Bioloogilise psühholoogia. Loengumaterjalid. 2007
- K,Kreegipuu. Käitumise bioloogilised alused. Loengumaterjalid. 2007.
- Suured paberid, värvilised markerid, pildimaterjal
Soovitav kirjandus:
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- A.Kidron. Isiksus.
TUNNIKAVA 5
Tunniteema: Pt 2. Käitumise bioloogilised alused 2.
Alateemad:
Inimene kui osa loomariigist
Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Aju ehituse ja talitluse uurimise meetodid
Erinevad tegureid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja käitumist
Eesmärk: Omandada närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijooned. Osata selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega.
Osata võrrelda närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel ning
nimetada erinevaid tegureid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja käitumist
Saada ülevaade aju uurimise meetoditest. Oskata nimetada esmaabivõtteid seljaaju vigastuste ja koljutraumade puhul.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, keemia, füüsika
Tunni käik:
- Loeng. Närvisüsteemi ehitus, talitlusning evolutsiooniline areng. Esmaabi seljaaju vigastuste ja koljutraumade puhul. Millised võimalused on meditsiinil Ns uurimiseks. (25 min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
M. Kanarik. Bioloogilise psühholoogia. Loengumaterjalid, 2007
K,Kreegipuu. Käitumise bioloogilised alused. Loengumaterjalid, 2007
2. Tv harjutuste analüüs. ( 5 min)
3. Paaritöö: Juhtumi analüüs. Esmaabi seljaaju vigastuste ja koljutraumade puhul. Millised võimalused on meditsiinil Ns uurimiseks.
Paaritöö esitlus, arutelu.(10min)
4. Tunni lõpetamine. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 19-31. Tv ül. 9-12. Valmistuda järgmisel tunnil kontrolltööks.( 5 min)
Õpitulemus:
Teab, mis on psühhobioloogia ja tunneb närvisüsteemi ehituse ja närviprotsesside põhijooni. Oskab selgitada ja leida seoseid psüühika seost inimese närvisüsteemi ehitusega
Omab ülevaadet närvisüsteemi arengut erinevatel loomarühmadel ja inimesel.
Oskab nimetada erinevaid tegureid, mis mõjuatavad inimese psüühikat ja käitumist
Teab aju uurimise meetodeid. Oskab nimetada esmaabivõtteid seljaaju vigastuste ja koljutraumade puhul.
Hindamine: Paaritöö suuline hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M. Kanarik. Bioloogilise psühholoogia. Loengumaterjalid, 2007
- K,Kreegipuu. Käitumise bioloogilised alused. Loengumaterjalid, 2007.Soovitav kirjandus:
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- A.Kidron. Isiksus.
- G.Loogna. Anatoomia atlas.1996.
R.Dawkins. Jõgi Eedenist. Ilmamaa,2000 - R.McKie. Ahvina sündinud: inimese põlvnemise lugu.Varrak,2001.
- R.Mänd. Elukunstnikud.Huma, 1998.
- N.Tinbergen. Loomade käitumine.Valgus,1978.