Inimese areng. Arengupsühholoogia
TUNNIKAVA 6
Tunniteema: Pt. 3 Inimese areng.
Alateemad:
Arengu mõiste
Geneetika ja keskkonna mõju inimese arengule.
Geneetilise uurimise meetodid.
Eesmärk: Saada ülevaade pärilikkuse ning keskkonna osast inimese käitumisel. Osata selgitada pärilike haiguste kujunemist ja nimetada pärilike haiguste geneetilise uurimise meetodeid.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Kontrolltöö. Inimene kui osa loomariigist. Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Aju ehituse ja talitluse uurimise meetodid. ( 20 min)
2. Paaritöö. Ülesande arutelu.Tv ül 13, 14 ( 10 min).
3. Loeng, arutelu. Arengu mõiste. Geneetika ja keskkonna mõju inimese arengule.
Geneetilise uurimise meetodid. Lisakirjanduse tutvustus.( 10 min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Tulviste, T. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
4. Tunni lõpetamine. Koduse ülesande selgitus. ( 5 min)
Õpikust lugeda lk. 34-47. Tv ül. Rühmade moodustamine. Rühmatööna (3-4 liikmelised) valmistuda ettekandeks. Soovitav kasutada lisakirjandust
1. rühm: Mida vastsündinud oskavad.
2. rühm: Füüsiline ja motoorne areng.
3. rühm: Närvisüsteemi areng, tunnetuslik Kognitiivne areng Jean Piaget arenguteooria järgi. 4. rühm Mõtlemise ja keele areng Võgotski järgi.
5. rühm: Psühhosotsiaalne areng Erik H. Eriksoni järgi.
6.rühm: Mehe ja naise erinevused.
Õpitulemus:
Teab, mida uurib arengupsühholoogia ja inimese arengu seaduspärasusi. Oskab selgitada pärilikkuse ning keskkonna osa inimese käitumise ning pärilike haiguste kujunemisel. Teab geneetilise uurimise meetodeid.
Hindamine: Kontrolltöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
Teab, mida uurib arengupsühholoogia ja inimese arengu seaduspärasusi
Omab ülevaadet Jean Piaget kognitiivse arengu ja Lev Võgotski mõtlemise ja keele arengu teooriatest. Oskab selgitada, kuidas käsitles inimese psühhosotsiaalse arengu etappe E.Erikson. Teab, kuidas võivad erinevad keskkonnategurid mõjutada närvisüsteemi arengut looteeas.
Hindamine: Rühmatööde hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
Tunniteema: Pt. 3 Inimese areng.
Alateemad:
Arengu mõiste
Geneetika ja keskkonna mõju inimese arengule.
Geneetilise uurimise meetodid.
Eesmärk: Saada ülevaade pärilikkuse ning keskkonna osast inimese käitumisel. Osata selgitada pärilike haiguste kujunemist ja nimetada pärilike haiguste geneetilise uurimise meetodeid.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Kontrolltöö. Inimene kui osa loomariigist. Närvisüsteemi ehitus ja talitlus.
Aju ehituse ja talitluse uurimise meetodid. ( 20 min)
2. Paaritöö. Ülesande arutelu.Tv ül 13, 14 ( 10 min).
3. Loeng, arutelu. Arengu mõiste. Geneetika ja keskkonna mõju inimese arengule.
Geneetilise uurimise meetodid. Lisakirjanduse tutvustus.( 10 min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Tulviste, T. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
4. Tunni lõpetamine. Koduse ülesande selgitus. ( 5 min)
Õpikust lugeda lk. 34-47. Tv ül. Rühmade moodustamine. Rühmatööna (3-4 liikmelised) valmistuda ettekandeks. Soovitav kasutada lisakirjandust
1. rühm: Mida vastsündinud oskavad.
2. rühm: Füüsiline ja motoorne areng.
3. rühm: Närvisüsteemi areng, tunnetuslik Kognitiivne areng Jean Piaget arenguteooria järgi. 4. rühm Mõtlemise ja keele areng Võgotski järgi.
5. rühm: Psühhosotsiaalne areng Erik H. Eriksoni järgi.
6.rühm: Mehe ja naise erinevused.
Õpitulemus:
Teab, mida uurib arengupsühholoogia ja inimese arengu seaduspärasusi. Oskab selgitada pärilikkuse ning keskkonna osa inimese käitumise ning pärilike haiguste kujunemisel. Teab geneetilise uurimise meetodeid.
Hindamine: Kontrolltöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- Tulviste, T. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
- Männamaa, Mairi. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
Soovitav kirjandus.
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· G.Butterworth, M. Harris. Arengupsühholoogia alused. Tartu, TÜ Kirjastus. 2002.
· A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995.
· A.Kidron. Isiksus.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 7
Tunniteema: Pt. 3 Inimese areng 2.
Inimese arengu etapid.
Alateemad:
Närvisüsteemi areng. Erinevate tegurite mõju loote närvisüsteemile.
Tunnetuslik kognitiivne areng. Kognitiivne areng täiskasvanueas.
Psühhosotsiaalne areng.
Eesmärk: Saada ülevaade arengupsühholoogia ja inimese arengu seaduspärasustest ning erinevatest arengukäsitlustest. Osata leida selgitusi mehe ja naise käitumise ning võimete erinevustele.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Rühmatööde esitlused. Inimese arengu seaduspärasused ning erinevad arengukäsitlused.
Rühmatööde analüüs, küsimused, arutelu. ( 30 min)
3. Loeng. Lühike kordav ülevaade inimese arengu erinevatest etappidestja arengukäsitlustest. Erinevate tegurite mõju loote närvisüsteemile. ( 10 min)
Kasutatud materjalid:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Tulviste, T. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
Männamaa, Mairi. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
4. Tunni lõpetamine. Paar-kolm õpilast võtavad loosi ja teevad tunnist kokkuvõtte: Mida täna teada õppisin, mis oli oluline ja kasulik.
5. Koduse ülesande selgitus. - Tv ül 15-16. Õpik lugeda. Lk 33-49.
- Viia läbi miniuuring: Küsitlus. Erinevatel arengu etappidel olevate inimeste mured ja rõõmud ( noorem kooliiga, murdeiga e puberteet, noorukiiga jt). Vormistada küsitluse tulemused kirjalikult.
- Soovi korral valmistudaerinevate kirjandusallikate abil kuni 5 min.ettekanne: Meeste ja naiste erinevused. Kasvatusmeetodid ajaloos. Erinevaid arengukäsitlusi. ( 5 min)
Teab, mida uurib arengupsühholoogia ja inimese arengu seaduspärasusi
Omab ülevaadet Jean Piaget kognitiivse arengu ja Lev Võgotski mõtlemise ja keele arengu teooriatest. Oskab selgitada, kuidas käsitles inimese psühhosotsiaalse arengu etappe E.Erikson. Teab, kuidas võivad erinevad keskkonnategurid mõjutada närvisüsteemi arengut looteeas.
Hindamine: Rühmatööde hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- Tulviste, T. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
- Männamaa, Mairi. Arengupsühholoogia loengumaterjalid, 2007.
Soovitav kirjandus.
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· G.Butterworth, M. Harris. Arengupsühholoogia alused. Tartu, TÜ Kirjastus. 2002.
· A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995.
· A.Kidron. Isiksus.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000
· M.Tilk. Kasvatus eri kultuurides I. Tallinn. Pärnu trükk, 2003. Sobiv lisamaterjal teemadele: Inimese areng.
· M.Tilk. Kasvatus eri kultuurides II. Tallinn: AS Pärnu, 2004. . Sobiv lisamaterjal teemadele: Inimese areng.