Psühhopatoloogia ja psühhoteraapia
TUNNIKAVA 31
Tunniteema: Psühhopatoloogia ja psühhoteraapia. Pt. 13
Alateemad:
Mis on ebanormaalne käitumine. Psüühikahäirete käsitlused ja diagnostika. Suitsiid, suitsiidi ennetamine. Psühhoteraapia.
Eesmärk: Saada ülevaade erinevatest psühikahäiretest ja nende diagnoosimise probleemidest. Kujundada sallivat hoiakut psüühikahäiretega inimeste suhtes.Arendada oskust ära tunda depressiooni ja suitsiidiriski. Teab, kuidas otsida abi endale ja oma kaaslastele.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
1.Tunni sissejuhatus.
2. Kontrolltöö. Intelligentsus ja selle mõõtmine. (15 min)
3. Arutelu: Mis on psüühikahäire, psüühikahäiretega inimestesse suhtumine ajaloos ja tänapäeval.( 5 min)
4. Loeng: ( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
· R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
5. Tunni kokkuvõtted. Tv ül 80( 5 min)
Kodune ülesanne: Õ. Lk 183-197 lugeda, küsimused suuliselt arutelda. Tv ül 81-83 Leida üks psüühikahäireid tutvustav artikkel ja teha kokkuvõte vihikusse.
Õpitulemus: Oskab nimetada erinevaid psühikahäireid ja nende diagnoosimise probleeme. Suureneb sallivus psüühikahäietega inimeste suhtes.
Teab nimetada deprsssiooni tunnuseid, võimalikke põhjusi ja oskab nimetada käitumise muutusi, mis võivad viia suitsiidini. Teab, kuidas otsida abi ja oskab aidata ennast ja oma kaaslasi.
Hindamine: tunniaktiivsuse hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
Tunniteema: Psühhopatoloogia ja psühhoteraapia. Pt. 13
Alateemad:
Mis on ebanormaalne käitumine. Psüühikahäirete käsitlused ja diagnostika. Suitsiid, suitsiidi ennetamine. Psühhoteraapia.
Eesmärk: Saada ülevaade erinevatest psühikahäiretest ja nende diagnoosimise probleemidest. Kujundada sallivat hoiakut psüühikahäiretega inimeste suhtes.Arendada oskust ära tunda depressiooni ja suitsiidiriski. Teab, kuidas otsida abi endale ja oma kaaslastele.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
1.Tunni sissejuhatus.
2. Kontrolltöö. Intelligentsus ja selle mõõtmine. (15 min)
3. Arutelu: Mis on psüühikahäire, psüühikahäiretega inimestesse suhtumine ajaloos ja tänapäeval.( 5 min)
4. Loeng: ( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
· R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
5. Tunni kokkuvõtted. Tv ül 80( 5 min)
Kodune ülesanne: Õ. Lk 183-197 lugeda, küsimused suuliselt arutelda. Tv ül 81-83 Leida üks psüühikahäireid tutvustav artikkel ja teha kokkuvõte vihikusse.
Õpitulemus: Oskab nimetada erinevaid psühikahäireid ja nende diagnoosimise probleeme. Suureneb sallivus psüühikahäietega inimeste suhtes.
Teab nimetada deprsssiooni tunnuseid, võimalikke põhjusi ja oskab nimetada käitumise muutusi, mis võivad viia suitsiidini. Teab, kuidas otsida abi ja oskab aidata ennast ja oma kaaslasi.
Hindamine: tunniaktiivsuse hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- A.Kidron. Nõustamiskunst.
- J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999.
- Toimetanud J.Allik jt. Isiksusepsühholoogia. TÜ Kirjastus, 2003
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- T.Elenurm jt. Stressi teejuht
- S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus
- S.Freud. Unenägude tõlgendamine
- E.Fromm. Psühhoanalüüs ja Zen-budism
- A.Kidron. Isiksus.
- A.Levi. Enesemuutmise kunst
- A.Lunge. Emotsioonide psühholoogia. 1980
- L Mehilane. Psühhopatoloogia. 1999
- A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia
- P.D.Rogers, L, Goldstein. Kuidas aidata uimastiprobleemidega last
- J.Saarma. Depressioon.
- J.Saarma. psühhopatoloogia.2000
- P.Wallace. Internetipsühholoogia.
- http://www.kliinikum.ee/psyhhiaatriakliinik/psyhholoogia/ravi/alused.html
- http://www.kliinik.ee