Isiksus ja testid
TUNNIKAVA 29
Tunniteema: Isiksus ja testid. Pt. 12
Alateemad:
Isiksus.
Isiksuseteooriad. Päritavus ja keskkond isiksuseomaduste kujunemisel.
Eesmärk:
Saada ülevaade erinevatest isiksuseteooriatest , osata neid võrrelda ja kriitiliselt analüüsida.
Osata kirjeldada keskkonna ja päritavuse seoseid isiksuse kujunemisel. Osata hinnata isiksuse kaitsemehhanismide tähtsust ja neid kaitsemehhanisme ära tunda. Parandada eneseanalüüsi oskust.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
1. Harjutus Õige või väär ( 5 min)
2. Rühmatöö. Isiksuseteooriad. Siksak meetod, Rühmatöö ettekanded, arutelu. ( 25 min)
3. Loeng: Isiksuseteooriad. ( 10 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
4. Tunni kokkuvõtted. Tv ül 72-73 arutelu ( 5 min)
Kodune ülesanne: Lugeda Õ. Lk. 165-182. Küsimused suuliselt vastata. Tv ül. 72-78. Õpiku ülesanded 1-3 lk.
Lugeda lisakirjandust, teha vihikusse loetust väike kokkuvõte või koostada väike referaat.
Õpitulemus: Omab ülevaadet erinevatest isiksuseteooriatest ja oskab neid võrrelda ning kriitiliselt analüüsida. Teab keskkonna ja päritavuse seoseid isiksuse kujunemisel. Oskab ära tunda isiksuse kaitsemehhanisme. Oskab ennast analüüsida.
Hindamine: Rühmatööde hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 200
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
TUNNIKAVA 30
Tunniteema: Isiksus ja testid 2. Pt. 12
Alateemad: Isiksuseomaduste mõõtmine
Eesmärk:
Saada ülevaade erinevatest isiksuestestidest ja mis eesmärgil isiksuseteste on ajaloos kasutatud.
Osata kriitiliselt analüüsida isiksusetestide tulemusi.Osata hinnata testitulemusi mõjutavaid tegureid.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Mäng „ Üks samm oma peas” ( 5 min)
2. Arutelu: individuaalsed ja kultuurilised eripärad ning testimine.( 5 min)
3. Minitest ( 5 min)
4. Loeng: Ülevaade erinevatest isiksusetestidest, testide läbiviimine ja testitulemusi mõjutavad tegurid. ( 15 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
5. Arutelu Õpiku küsimused ja üllk 184. Arutelu testitulemusi mõjutavatest teguritest, testide kriitiline hindamine. Tv ül arutelu. ( 10 min)
6. Tunni kokkuvõtted. Kõige erilisem isiksus, keda tunnen.( 5min)
Kodune ülesanne: Korrata Õ. Lk. 165-182. Tv ül 66-78. Valmistuda kontrolltööks.
Õpitulemus: Teab erinevaid isiksuseteste ja mis eesmärgil isiksuseteste on ajaloos kasutatud.
Oskab kriitiliselt analüüsida isiksusetestide tulemusi ja tulemusi mõjutavaid tegureid.
Hindamine: tunniaktiivsuse hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
Tunniteema: Isiksus ja testid. Pt. 12
Alateemad:
Isiksus.
Isiksuseteooriad. Päritavus ja keskkond isiksuseomaduste kujunemisel.
Eesmärk:
Saada ülevaade erinevatest isiksuseteooriatest , osata neid võrrelda ja kriitiliselt analüüsida.
Osata kirjeldada keskkonna ja päritavuse seoseid isiksuse kujunemisel. Osata hinnata isiksuse kaitsemehhanismide tähtsust ja neid kaitsemehhanisme ära tunda. Parandada eneseanalüüsi oskust.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
1. Harjutus Õige või väär ( 5 min)
2. Rühmatöö. Isiksuseteooriad. Siksak meetod, Rühmatöö ettekanded, arutelu. ( 25 min)
3. Loeng: Isiksuseteooriad. ( 10 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
4. Tunni kokkuvõtted. Tv ül 72-73 arutelu ( 5 min)
Kodune ülesanne: Lugeda Õ. Lk. 165-182. Küsimused suuliselt vastata. Tv ül. 72-78. Õpiku ülesanded 1-3 lk.
Lugeda lisakirjandust, teha vihikusse loetust väike kokkuvõte või koostada väike referaat.
Õpitulemus: Omab ülevaadet erinevatest isiksuseteooriatest ja oskab neid võrrelda ning kriitiliselt analüüsida. Teab keskkonna ja päritavuse seoseid isiksuse kujunemisel. Oskab ära tunda isiksuse kaitsemehhanisme. Oskab ennast analüüsida.
Hindamine: Rühmatööde hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 200
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- R.Allen, J. Fulton. Mensa tutvustab: Tunne ennast. Testiraamat. Sinisukk, 2003
- J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999.
- Toimetanud J.Allik jt. Isiksusepsühholoogia. TÜ Kirjastus, 2003
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- H-J. Eysenck. Tunne oma võimeid
- S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus
- S.Freud. Unenägude tõlgendamine
- E.Fromm. Psühhoanalüüs ja Zen-budism
- C.Hall, I. Norldby. Sissejuhatus Jungi psühholoogiasse.
- T.B C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
- A.Kidron. Isiksus.
- A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986.
- A.Pulver. Toimetulek iseendaga. Tartu. AS Fontes PMP,1991
- A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia
- J.Sõerd.Vaimsete võimete test.EPTUI,1991
- J.Sõerd. Koolipsühholoogi testiraamat.1994.
TUNNIKAVA 30
Tunniteema: Isiksus ja testid 2. Pt. 12
Alateemad: Isiksuseomaduste mõõtmine
Eesmärk:
Saada ülevaade erinevatest isiksuestestidest ja mis eesmärgil isiksuseteste on ajaloos kasutatud.
Osata kriitiliselt analüüsida isiksusetestide tulemusi.Osata hinnata testitulemusi mõjutavaid tegureid.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, turvalisus, õpiedukus ja karjäär, infotehnoloogia
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus, ajalugu, kirjandus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Mäng „ Üks samm oma peas” ( 5 min)
2. Arutelu: individuaalsed ja kultuurilised eripärad ning testimine.( 5 min)
3. Minitest ( 5 min)
4. Loeng: Ülevaade erinevatest isiksusetestidest, testide läbiviimine ja testitulemusi mõjutavad tegurid. ( 15 min)
Kasutatud kirjandus:
· .Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
5. Arutelu Õpiku küsimused ja üllk 184. Arutelu testitulemusi mõjutavatest teguritest, testide kriitiline hindamine. Tv ül arutelu. ( 10 min)
6. Tunni kokkuvõtted. Kõige erilisem isiksus, keda tunnen.( 5min)
Kodune ülesanne: Korrata Õ. Lk. 165-182. Tv ül 66-78. Valmistuda kontrolltööks.
Õpitulemus: Teab erinevaid isiksuseteste ja mis eesmärgil isiksuseteste on ajaloos kasutatud.
Oskab kriitiliselt analüüsida isiksusetestide tulemusi ja tulemusi mõjutavaid tegureid.
Hindamine: tunniaktiivsuse hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
· K.Kullasepp, H.Saat. Õpetajale psühholoogiast. Õpetajaraamat. Tallinn. Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus.
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- R.Allen, J. Fulton. Mensa tutvustab: Tunne ennast. Testiraamat. Sinisukk, 2003
- J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999.
- Toimetanud J.Allik jt. Isiksusepsühholoogia. TÜ Kirjastus, 2003
- Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- H-J. Eysenck. Tunne oma võimeid
- S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus
- S.Freud. Unenägude tõlgendamine
- E.Fromm. Psühhoanalüüs ja Zen-budism
- C.Hall, I. Norldby. Sissejuhatus Jungi psühholoogiasse.
- T.B C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
- A.Kidron. Isiksus.
- A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986.
- A.Pulver. Toimetulek iseendaga. Tartu. AS Fontes PMP,1991
- A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia
- J.Sõerd.Vaimsete võimete test.EPTUI,1991
- J.Sõerd. Koolipsühholoogi testiraamat.1994.