Emotsioonid
TUNNIKAVA 26
Tunniteema: Emotsioonid. Pt. 10
Eesmärk:
Õppida selgeks emotsiooni mõiste ja olemus ja erinevate emotsiooniteooriate võrdlemine.
Mõista põhiemotsioonide olemust ja emotsiooni komponente. Kuidas
emotsionid väljenduvad.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus: Minu värviline tunne. ( Mis tunnet näen pildil.) ( 5 min)
Variatsioon: Rollimäng: Mida tunnen ( 5 min). Mängu kokkuvõte.
Kas tunnetest on lihtne rääkida, neid sõnadesse panna? Kas tundeid on kerge ära tunda?
Kuidas mõjutavad tunded sinu keha reaktsioone?
2. Loeng: Emotsioonid. ( 15 min)
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
3. Rühmatöö: erinevate emotsiooniteooriate võrdlemine ja arutelu. Tv harjutus 61, 62
( 20 min).
4. Tunni kokkuvõte ( Üks õpilane võtab loosiga ja teeb tunnist kokkuvõtte: mida täna õppisime, mis meelde jäi. ). Koduse ülesande kirjeldamine. ( 5 min)
Kodune ülesanne: Tv h. 63, 64. Lugeda õpikust: lk139-152.
Soovi korral valmistuda ettekandeks teemadel: Emotsioonide juhtimine, EQ. Emotsioonide mõju juhtimisele ja sotsiaalsetele suhetele. Depressioon ja emotsioonid. Söömishäired ja emotsioonid.( Tv h. 65)
Mõelda välja üks väike nõks või tegevus, mis aitaks tõsta klassikaaslaste meeleolu „ Hea tuju killuke”
Õpitulemus:
Teab põhiemotsioone ja emotsioonide erinevaid käsitlusi. Oskab nimetada emotsioonide põhikomponendid. Teab põhiemotsioonide universaalset iseloomu. Oskab selgitada emotsioonide väljendumise seost füsioloogiaga.
Hindamine: Rühmatöö suuline hindamine. Tv h. 61-62. Erinevatele emotsiooniteooriate võrdlev analüüs.
Õppevahendid, õppekirjandus
Mängusedelid, pildid.
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
Soovitav kirjandus:
A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
R.Bolton. Igapäevaoskused. Väike Vanker, 2002
R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001.
D. Coleman. Emotsionaalne intelligentsus. OÜ Väike Vanker.
T.Elenurm jt. Stressi teejuht.
E.Fromm. Armastuse kunst.
A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986. A.Pulver. Toimetulek iseendaga.
A.Levi. Enesemuutmise kunst.
A.Lunge. Emotsioonide psühholoogia.
A.Pease.Kehakeel.
A.Pulver. Toimetulek iseendaga.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 27
Tunniteema:Emotsioonid 2. Pt.10
Alateemad:
Emotsioonide väljendumine: emotsionaalne sõnavara ja kehakeel. Emotsionaalsed seisundid, emotsioonide juhtimine e EQ.
Eesmärk:
Õppida mõistma emotsioonide ja emotsionaalse sõnavara ning kehakeele mõju sotsiaalsetele suhetele ning kuidas emotsiooniväljendused kujunevad. Mõista emotsioonide juhtimise olulisust ja enda käitumise mõju teiste tunnetele.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Tunni sissejuhatus. Soojendusmäng: Pildid ja tunded. ( 5 min)
- Loeng: Emotsioonid: emotsionaalne intelligentsus, emotsionaalsed seisundid ja nende mõju inimese füsioloogilisele ja psühholoogilisele heaolule
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
3. Rollimäng ( 30 min)
4. Tunni kokkuvõte: Töövihiku ülesannete analüüs ja küsimused. 2 õpilast formuleerivad paari lausega, mida ta tänasest tunnist õppis. ( 5 min)
Koduse ülesande kirjeldamine.
3-4 õpilast esitlevad „ Hea tuju killuke” ( 5 min)
Kodune ülesanne: Lugeda õpikust lk. 153-164, Tv ül 66- 71. Leida materjali stressi, stressimaandamise viiside kohta (internet, ajakirjandus jm allikatest) ning valmistada ette kuni 5 min ettekanne või koostada referaat.
Õpitulemus:
Teab emotsionaalse sõnavara tähtsust suhtlemisel. Oskab kirjeldada erinevate emotsioonide psühhofüsioloogilisi väljendusi. Oskab analüüsida kehakeele ja emotsioonide seost. Teab kui oluline on emotsione ära tunda ja neid osata juhtida.
Teab emotsioonide tähtsusest juhtimisprotsessile ja töötulemusele.
Hindamine: Rühmatöö ja tunniaktiivsuse suuline hindamine. Etekannete hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
Mängusedelid, pildid.
- DVD: Tunded on lastega peredes väljakutseks” Eesti Seksuaaltervise Liit. EL Daphne II.
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- R.Bolton. Igapäevaoskused. Väike Vanker, 2002
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001.
- E.Centerwall. Armastus! Tead, see on olemas! EPPL, 1996.
- D. Coleman. Emotsionaalne intelligentsus. OÜ Väike Vanker.
- T.Elenurm jt. Stressi teejuht.
- E.Fromm. Armastuse kunst.
- A.Herkel. Mina, sina, meie. Tallinn, Valgus, 1989.
- A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986. A.Pulver. Toimetulek iseendaga.
- A.Levi. Enesemuutmise kunst.
- A.Lunge. Emotsioonide psühholoogia.
- A.Pease.Kehakeel.
- A.Pulver. Toimetulek iseendaga.