Inimese mina ja lähisuhted
TUNNIKAVA 33
Tunniteema. Inimese mina ja lähisuhted. Pt. 14
Alateemad.
Minakonseptsioon ja enesehinnang.
Hoiakud. Hoiakud ja reklaam.
Eesmärk:
Osata selgitada mina olemust erinevate teooriate järgi. Mõista enesehinnangu ja hoiakute mõju inimese käitumisele, tema suhetele ja elukäigule. Oskata kriitiliselt hinnata reklaami mõju inimese valikutele.
Läbivad teemad: Tervislik eluviis, turvalisus, infotehnoloogia, elukestev õpe ja tööalane karjäär, keskkond ja säästev areng;
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Hea tuju killuke
1. Koduse ülesande esitlus ja arutelu.( 5 min)
2. Paaristöö: Inimese mina. Arutelu ( 10 min)
3. Rollimäng: Kognitiivsel, afektiivsel ja käitumuslikul infol põhinevad hoiakud. Valin endale kaaslased.
Rollimängu kokkuvõtted, analüüs. ( 15 min)
3. Loeng: Minakonseptsioonid, enesehinnang. Hoiakud, hoiakute kujunemine.( 15 min)
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
· R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001.
4. Tunni kokkuvõte ( Üks õpilane võtab loosiga ja teeb tunnist kokkuvõtte: mida täna õppisime, mis meelde jäi. )
Kodune ülesanne: Lugeda õpikust lk. 199- 213. Kirjutada lühijutt vihikusse: minu mina. (Tegelik mina, ideaalmina, avalik, võimalik mina)
Soovi korral valmistuda ettekandeks, koostada referaat või miniuurimus teemadel: Enesehinnag. Hoiakute kujunemine. Reklaami mõju hoiakutele. Avaliku arvamuse kujundamine ja poliitika. Armastus. Suhete etapid, suhete areng.
Õpitulemus:
Oskab nimetada armastuse erinevaid stiile. Teab püsiuhteid mõjutavaid tegureid.
Oskab arvesetada suhete arengu etappe ja neid mõjutavaid tegreid oma isiklikus elus.
Hindamine: Rühmatöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· Mängusedelid
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus:
---------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 34
Tunniteema. Inimese mina ja lähisuhted. Pt. 14
Alateemad.
Armastus. Armastuse stiilid.
Suhete arengu etapid
Eesmärk:
Osata arutleda armastuse erinevate aspektide üle.
Saada ülevaade suhete arengu etappidest ja neid mõjutavatest teguritest.
Läbivad teemad: Tervislik eluviis, infotehnoloogia
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Hea tuju killuke
1. Koduse ülesande esitlus ja arutelu.( 5 min)
2. Mäng. Kuum tool: täna räägime armastusest. ( 10 min)
3. Rühmatöö: mis on armastus? ( 10 min)
4. Loeng. Suhete etapid. ( 10 min)
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
Variatsioon: DVD vaatamine ja situatsioonianalüüs. Tunded on lastega peredes väljakutseks” Eesti Seksuaaltervise Liit. EL Daphne II. DVD
5. Tunni kokkuvõte ( Üks õpilane võtab loosiga ja teeb tunnist kokkuvõtte: mida täna õppisime, mis meelde jäi. )
Kodune ülesanne: Valmistuda ettekanneteks (referaat, miniuurimus, kirjandusallikate kokkuvõtted) käsitletud teemadel.
Õpitulemus:
Oskab selgitada mina olemust W Jamesi teooria järgi ja Higginsi eri minade teooria järgi. Mõistab enesehinnangu mõju suhetele. Teab hoiakute mõju inimese käitumisele ja elukäigule. Oskab kriitiliselt hinnata reklaami mõju inimese valikutele.
Hindamine: Tunnitöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· Mängusedelid
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus:
Tunniteema. Inimese mina ja lähisuhted. Pt. 14
Alateemad.
Minakonseptsioon ja enesehinnang.
Hoiakud. Hoiakud ja reklaam.
Eesmärk:
Osata selgitada mina olemust erinevate teooriate järgi. Mõista enesehinnangu ja hoiakute mõju inimese käitumisele, tema suhetele ja elukäigule. Oskata kriitiliselt hinnata reklaami mõju inimese valikutele.
Läbivad teemad: Tervislik eluviis, turvalisus, infotehnoloogia, elukestev õpe ja tööalane karjäär, keskkond ja säästev areng;
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Hea tuju killuke
1. Koduse ülesande esitlus ja arutelu.( 5 min)
2. Paaristöö: Inimese mina. Arutelu ( 10 min)
3. Rollimäng: Kognitiivsel, afektiivsel ja käitumuslikul infol põhinevad hoiakud. Valin endale kaaslased.
Rollimängu kokkuvõtted, analüüs. ( 15 min)
3. Loeng: Minakonseptsioonid, enesehinnang. Hoiakud, hoiakute kujunemine.( 15 min)
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
· R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001.
4. Tunni kokkuvõte ( Üks õpilane võtab loosiga ja teeb tunnist kokkuvõtte: mida täna õppisime, mis meelde jäi. )
Kodune ülesanne: Lugeda õpikust lk. 199- 213. Kirjutada lühijutt vihikusse: minu mina. (Tegelik mina, ideaalmina, avalik, võimalik mina)
Soovi korral valmistuda ettekandeks, koostada referaat või miniuurimus teemadel: Enesehinnag. Hoiakute kujunemine. Reklaami mõju hoiakutele. Avaliku arvamuse kujundamine ja poliitika. Armastus. Suhete etapid, suhete areng.
Õpitulemus:
Oskab nimetada armastuse erinevaid stiile. Teab püsiuhteid mõjutavaid tegureid.
Oskab arvesetada suhete arengu etappe ja neid mõjutavaid tegreid oma isiklikus elus.
Hindamine: Rühmatöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· Mängusedelid
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus:
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- J.Allik. Psühholoogia lihtsusest.
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- R.Bolton. Igapäevaoskused. Väike Vanker, 2002
- E.Centerwall. Armastus! Tead, see on olemas! EPPL, 1996
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- D. Coleman. Emotsionaalne intelligentsus. OÜ Väike Vanker.
- A.Herkel. Mina, sina, meie. Tallinn, Valgus, 1989
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- T.Elenurm jt. Stressi teejuht.
- E.Fromm. Armastuse kunst.
- A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986.
- M. McKay, M. Davies, P. Fanning. Suhtlemisoskused. Väike Vanker. 2004.
- A.Levi. Enesemuutmise kunst.
- A.Lunge. Emotsioonide psühholoogia.
- A.Pease.Kehakeel.
- A.Pulver. Toimetulek iseendaga.
- P.Wallace. Internetipsühholoogia.
- Tunded on lastega peredes väljakutseks” Eesti Seksuaaltervise Liit. EL Daphne II. DVD
---------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 34
Tunniteema. Inimese mina ja lähisuhted. Pt. 14
Alateemad.
Armastus. Armastuse stiilid.
Suhete arengu etapid
Eesmärk:
Osata arutleda armastuse erinevate aspektide üle.
Saada ülevaade suhete arengu etappidest ja neid mõjutavatest teguritest.
Läbivad teemad: Tervislik eluviis, infotehnoloogia
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus. Hea tuju killuke
1. Koduse ülesande esitlus ja arutelu.( 5 min)
2. Mäng. Kuum tool: täna räägime armastusest. ( 10 min)
3. Rühmatöö: mis on armastus? ( 10 min)
4. Loeng. Suhete etapid. ( 10 min)
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
Variatsioon: DVD vaatamine ja situatsioonianalüüs. Tunded on lastega peredes väljakutseks” Eesti Seksuaaltervise Liit. EL Daphne II. DVD
5. Tunni kokkuvõte ( Üks õpilane võtab loosiga ja teeb tunnist kokkuvõtte: mida täna õppisime, mis meelde jäi. )
Kodune ülesanne: Valmistuda ettekanneteks (referaat, miniuurimus, kirjandusallikate kokkuvõtted) käsitletud teemadel.
Õpitulemus:
Oskab selgitada mina olemust W Jamesi teooria järgi ja Higginsi eri minade teooria järgi. Mõistab enesehinnangu mõju suhetele. Teab hoiakute mõju inimese käitumisele ja elukäigule. Oskab kriitiliselt hinnata reklaami mõju inimese valikutele.
Hindamine: Tunnitöö suuline hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
· Mängusedelid
· J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002
· Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002
· Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004
Soovitav kirjandus:
- A,Adler. Inimesetundmine. Inimeste iseloomude peategurid ja nende areng. Tallinn, Kupar. 1995
- J.Allik. Psühholoogia lihtsusest.
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003
- R.Bolton. Igapäevaoskused. Väike Vanker, 2002
- E.Centerwall. Armastus! Tead, see on olemas! EPPL, 1996
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- D. Coleman. Emotsionaalne intelligentsus. OÜ Väike Vanker.
- A.Herkel. Mina, sina, meie. Tallinn, Valgus, 1989
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- T.Elenurm jt. Stressi teejuht.
- E.Fromm. Armastuse kunst.
- A.Kidron. Suhtlemispsühholoogia. 1986.
- M. McKay, M. Davies, P. Fanning. Suhtlemisoskused. Väike Vanker. 2004.
- A.Levi. Enesemuutmise kunst.
- A.Lunge. Emotsioonide psühholoogia.
- A.Pease.Kehakeel.
- A.Pulver. Toimetulek iseendaga.
- P.Wallace. Internetipsühholoogia.
- Tunded on lastega peredes väljakutseks” Eesti Seksuaaltervise Liit. EL Daphne II. DVD