Psühholoogiateadus
TUNNIKAVA 1
Tunniteema: Sissejuhatav tund. Pt 1. Psühholoogiateadus.
Alateemad:
Mis on psühholoogia. Psüühika, teadvus, alateadvus, eneseteadvus. Psüühika ja kultuur. Psühholoogia harud ja seosed teiste teadustega.
Eesmärk: Õppida tundma psühholoogiateaduse olemust, selle seoseid teiste teadustega ja kultuuri mõjust psüühika arengule.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1.Soojendusmäng: Joonemäng( 5 min)
2. Sissejuhatav harjutus.”Mina” ( 10 min)
3. Kursuse eesmärkide ja sisu tutvustus. Õppekirjanduse ja lisakirjanduse tutvustus
Hindamise meetodite ja kriteeriumite tutvustus.( 5 min)
4. Paaritöö: Mida uurib psühholoogia? Mis on psüühika, teadvus, eneseteadvus?
Paaritöö. Arutelu. ( 5 min)
5.Loeng. Psühholoogia, psüühika, teadvus, eneseteadvus, alateadvus. Psühholoogia ajaloost. Psühholoogia teoreetilised suunad. Psühholoogia harud ja seosed teiste teadusteg( 10 min)
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
6. Tv harjutus 3 Psühholoogia rakendusharud. ( 5 min).
Tv harjutuse analüüs. Koduse ülesande kirjeldus
7. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 3-10. Tv h. 1, 2, , 4, 5. Valmistada rühmaga tutvustama üht psühholoogia teoreetilist suunda.
Õpitulemus:
Teab, mida uurib psühholoogia . Oskab selgitada näidetega, mis on psüühika, teadvus, alateadvus, enesetaeadvus. Teab psühholoogia kui teaduse kujunemise ajalugu. Oskab nimetada psühholoogiateaduse harusid ja seoseid teiste teadustega
Oskab selgitada kultuuri ja psüühika seost
Hindamine: Suuline hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
Mängusedelid, pildid.
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
Soovitav kirjandus:
· J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999. Sobiv lisamaterjal teemadele: Psühholoogia teoreetilised suunad
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· K. Toim. Psühhomeetria teoreetilised alused.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 2
Tunniteema: Pt 1. Psühholoogiateadus 2
Alateemad:
Psühholoogia teoreetilised suunad.
Psühholoogia uurimismeetodid. Eetikaprobleemid psühholoogiateaduses.
Eesmärk: Omada ülevaadet psühholoogiateaduse teoreetilistest suundadest.
Õppida tundma peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja eetikaprobleeme psühholoogias.
Osata eristada teaduslikku psühholoogiat rahvapsühholoogiast.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Siksak meetod, rühmatöö ettekanded: Psühholoogia teoreetilised suunad, ettekanded ( 15 min)
2.Loeng. Uurimuslik meetod. Psühholoogia uurimismeetodid. ( 15 min)
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 3-18
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 25-41
M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. loengumaterjalid
3. Diskussioon: Eetikaprobleemid psühholoogiateaduses. Tv harjutus 8.( 10 min)
4. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 11-17, Tv 6-8. Viia läbi lihtne vaatlusülesanne või küsitlus. Ülesande kirjeldus, selgitused ( 5 min)
5. Tunni kokkuvõte: Üks asi, mis jäi tunnist meelde.
Õpitulemus:
Teab peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja oskab nimetada nende meetoditega kaasnevaid eetikaprobleeme.
Oskab eristada teaduslikku psühholoogiat rahvapsühholoogiast.
Teab, mis on eetika ja millised probleemid võivad esile kerkida pühholoogiateaduses. Oskab nimetada psühholoogi eetikanorme.
Oskab kriitiliselt analüüsida erinevaid psühholoogiaalaseid allikaid.
Hindamine: Koduse rühmatöö hindamine. Diskussiooni suuline hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
· J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999. Sobiv lisamaterjal teemadele: Psühholoogia teoreetilised suunad
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· C.Hall, I. Norldby. Sissejuhatus Jungi psühholoogiasse.
· C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
· E.Fromm. Psühhoanalüüs ja Zen-budism.
· S.Freud. Unenägude tõlgendamine.
· S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· K. Toim. Psühhomeetria teoreetilised alused.
· www.apa.org/ethics
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 3
Tunniteema: Pt 1. Psühholoogiateadus 3
Alateemad:
Psühholoogia uurimismeetodid ja uurimismeetodite rakendused. Testid, juhtumi analüüs, eksperiment, vaatlus, küsitlused
Eesmärk:
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
3. Erinevate kirjandusallikate kriitiline analüüs ja tv ül analüüs.(10min)
4. Tunni lõpetamine, Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 11-18, Korrata ja valmistuda testiks. ( 5 min)
Õpitulemus:
Teab peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja oskab läbi viia lihtsaid uurimusi: vaatlus, küsitlused, testid ja tulemusi vormistada.Teab, mis on korrelatsioon. Oskab lugeda diagramme ja neid analüüsida.
Oskab kriitiliselt analüüsida erinevaid psühholoogiaalaseid allikaid.
Hindamine: Koduse uurimisülesande ja kirjandusallikate analüüsi hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
Tunniteema: Sissejuhatav tund. Pt 1. Psühholoogiateadus.
Alateemad:
Mis on psühholoogia. Psüühika, teadvus, alateadvus, eneseteadvus. Psüühika ja kultuur. Psühholoogia harud ja seosed teiste teadustega.
Eesmärk: Õppida tundma psühholoogiateaduse olemust, selle seoseid teiste teadustega ja kultuuri mõjust psüühika arengule.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1.Soojendusmäng: Joonemäng( 5 min)
2. Sissejuhatav harjutus.”Mina” ( 10 min)
3. Kursuse eesmärkide ja sisu tutvustus. Õppekirjanduse ja lisakirjanduse tutvustus
Hindamise meetodite ja kriteeriumite tutvustus.( 5 min)
4. Paaritöö: Mida uurib psühholoogia? Mis on psüühika, teadvus, eneseteadvus?
Paaritöö. Arutelu. ( 5 min)
5.Loeng. Psühholoogia, psüühika, teadvus, eneseteadvus, alateadvus. Psühholoogia ajaloost. Psühholoogia teoreetilised suunad. Psühholoogia harud ja seosed teiste teadusteg( 10 min)
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 139-151
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 177-189
6. Tv harjutus 3 Psühholoogia rakendusharud. ( 5 min).
Tv harjutuse analüüs. Koduse ülesande kirjeldus
7. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 3-10. Tv h. 1, 2, , 4, 5. Valmistada rühmaga tutvustama üht psühholoogia teoreetilist suunda.
Õpitulemus:
Teab, mida uurib psühholoogia . Oskab selgitada näidetega, mis on psüühika, teadvus, alateadvus, enesetaeadvus. Teab psühholoogia kui teaduse kujunemise ajalugu. Oskab nimetada psühholoogiateaduse harusid ja seoseid teiste teadustega
Oskab selgitada kultuuri ja psüühika seost
Hindamine: Suuline hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
Mängusedelid, pildid.
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
Soovitav kirjandus:
· J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999. Sobiv lisamaterjal teemadele: Psühholoogia teoreetilised suunad
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· K. Toim. Psühhomeetria teoreetilised alused.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 2
Tunniteema: Pt 1. Psühholoogiateadus 2
Alateemad:
Psühholoogia teoreetilised suunad.
Psühholoogia uurimismeetodid. Eetikaprobleemid psühholoogiateaduses.
Eesmärk: Omada ülevaadet psühholoogiateaduse teoreetilistest suundadest.
Õppida tundma peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja eetikaprobleeme psühholoogias.
Osata eristada teaduslikku psühholoogiat rahvapsühholoogiast.
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
1. Siksak meetod, rühmatöö ettekanded: Psühholoogia teoreetilised suunad, ettekanded ( 15 min)
2.Loeng. Uurimuslik meetod. Psühholoogia uurimismeetodid. ( 15 min)
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002. lk 3-18
Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002. lk 25-41
M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. loengumaterjalid
3. Diskussioon: Eetikaprobleemid psühholoogiateaduses. Tv harjutus 8.( 10 min)
4. Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 11-17, Tv 6-8. Viia läbi lihtne vaatlusülesanne või küsitlus. Ülesande kirjeldus, selgitused ( 5 min)
5. Tunni kokkuvõte: Üks asi, mis jäi tunnist meelde.
Õpitulemus:
Teab peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja oskab nimetada nende meetoditega kaasnevaid eetikaprobleeme.
Oskab eristada teaduslikku psühholoogiat rahvapsühholoogiast.
Teab, mis on eetika ja millised probleemid võivad esile kerkida pühholoogiateaduses. Oskab nimetada psühholoogi eetikanorme.
Oskab kriitiliselt analüüsida erinevaid psühholoogiaalaseid allikaid.
Hindamine: Koduse rühmatöö hindamine. Diskussiooni suuline hindamine
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- Suured paberid, markerid rühmatöö esitluseks, kleepsupaberid
· J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999. Sobiv lisamaterjal teemadele: Psühholoogia teoreetilised suunad
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
· C.Hall, I. Norldby. Sissejuhatus Jungi psühholoogiasse.
· C,G.Jung. Inimene ja tema sümbolid.
· E.Fromm. Psühhoanalüüs ja Zen-budism.
· S.Freud. Unenägude tõlgendamine.
· S.Freud. Leonardo da Vinci lapsepõlvemälestus.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· K. Toim. Psühhomeetria teoreetilised alused.
· www.apa.org/ethics
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 3
Tunniteema: Pt 1. Psühholoogiateadus 3
Alateemad:
Psühholoogia uurimismeetodid ja uurimismeetodite rakendused. Testid, juhtumi analüüs, eksperiment, vaatlus, küsitlused
Eesmärk:
Läbivad teemad: Turvalisus, tervislik eluviis, infotehnoloogia, õpiedukus ja tööalane kärjäär
Tugiained: Bioloogia, perekonnaõpetus, emakeel, kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Loeng, selgitus. Uurimismeetodid. Korrelatsioon, diagrammide lugemine. Eetikaprobleemide arutelu: uurija ja uurimisalune.( 10 min)
3. Erinevate kirjandusallikate kriitiline analüüs ja tv ül analüüs.(10min)
4. Tunni lõpetamine, Kodune ülesanne: Õpikust lugeda lk. 11-18, Korrata ja valmistuda testiks. ( 5 min)
Õpitulemus:
Teab peamisi uurimismeetodeid psühholoogias ja oskab läbi viia lihtsaid uurimusi: vaatlus, küsitlused, testid ja tulemusi vormistada.Teab, mis on korrelatsioon. Oskab lugeda diagramme ja neid analüüsida.
Oskab kriitiliselt analüüsida erinevaid psühholoogiaalaseid allikaid.
Hindamine: Koduse uurimisülesande ja kirjandusallikate analüüsi hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- M.Rauk. Uurimismeetodid psühholoogias. Loengumaterjalid.2007.
Soovitav kirjandus:
· J.Allik. Sigmund Freudi elu ja töö. – Inimhinge anatoomiast.1999. Sobiv lisamaterjal teemadele: Psühholoogia teoreetilised suunad
· T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
.
· A.Realo, K.Konstabel. Isiksusepsühholoogia.
· P.Carter, K.Russell. IQ treening.
· K. Toim. Psühhomeetria teoreetilised alused.
· www.apa.org/ethics