Õppimine ja mälu
TUNNIKAVA 16
Tunniteema: Õppimine ja mälu. Pt. 6
Hetke vaid mõni mälestus kestab,
kuid on neid, mida minna ei lasta.
Küllap siis on meil väga neid vaja,
sest nad leiavad aja, külastavad meid taas. /Ott Arder - Ruja
Alateemad:
Õppimise mehhanismid
Eesmärk: Tutvumine õppimise erinevate mehhanismidega, õppimisteooriate võrdlemine. Enda õppimise analüüsimine ja õppimisteooriatele rakendusvõimaluste leidmine igapäevaelus.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, tööalane edukus ja karjäär.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus. Harjutus: Milline õppija ma olen ( 5 min)
- Rühmatöö: õppimisteooriate võrdlemine. Rühmatöö esitlus, arutelu. Tv ül 37( 25 min
3. Paaristöö. Tv ül 38. Tv ül arutelu.( 10 min) - Tunni kokkuvõtted. ( 5 min)
Õpitulemus: Teab õppimise erinevaid mehhanisme ning oskab erinevaid õppimisteooriaid võrrelda ning leida rakendusi igapäevaelus.
Hindamine: Rühmatöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- A.Kidron.122 õpetamistarkust. Metoodilisi soovitusi tundide ettevalmistamiseks
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- E.Tulving. Mälu
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000
- -------------------------------------------------------------------------------------------
TUNNIKAVA 17
Tunniteema: Õppimine ja mälu. Pt. 6
Alateemad:
Mälu.
Mälu protsessid, mälu liigid.
Meelespidamine ja unustamine
Eesmärk: Mälu protsesside ja mälu mõjutavate tegurite tundmaõppimine.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
Tunni sissejuhatus.
1. Harjutus: Jäta meelde. ( Tv ül 41, numbrite, kujundite hulgad. Peab kirjutama üles, palju meelde jäi.( 5 min)
2. Koduse ülesande Tv ül 39 analüüs. ( 5 min)
3. Loeng. Mälu protsessid. Mälu liigid. Meelespidamine ja unustamine.( 20 min)
4. Harjutus: Jäta meelde lõpetamine ja analüüs. (10 min)
Tunni kokkuvõtted. ( 5 min)
Kodune ülesanne: Õ lk.95-101 lugeda. Tv ül 40.
Soovi korral valmistuda ettekandeks, koostada referaat soovitava kirjanduse vm allikate põhjal. Ka võib viia läbi miniuurimuse gümnaasiumiõpilaste hulgas teemal: Kuidas ma õpin.
Õpitulemus: Teab mälu protsesse ja mälu mõjutavaid tegureid
Hindamine: Rühmatöö hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
1.J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
2. Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
3. Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- A.Kidron.122 õpetamistarkust. Metoodilisi soovitusi tundide ettevalmistamiseks
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- E.Tulving. Mälu
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000
TUNNIKAVA 18
Tunniteema: Õppimine ja mälu. Pt. 6
Alateemad: Mäluhäired, tulemuslik õppimine.
Mälu treenimine.
Õpimotivatsioon
Eesmärk: Osata seostada mälu õppimisteooriatega. Tähtsustada aktiivse kordamise olulisust õppimisel. Õppida tundma mõningaid meelespidamise ja info säilitamise tehnikaid.
Läbivad teemad. Tervislik eluviis, õpiedukus ja karjäär.
Tugiained. Bioloogia, terviseõpetus, perekonnaõpetus, ühiskonnaõpetus.
Tunni käik:
- Tunni sissejuhatus. Harjutus: Meeldejätmine ja kontekst. Allik, 202. lk 117, 118
- ( 5 min).
- Koduse ül ettekanded. ( 10 min)
- Loeng. Mällu salvestamine. Meenutamine, meelespidamine, unustamine. Mäluhäired ( 20 min)
Kasutatud kirjandus:
J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- A.Kidron.122 õpetamistarkust. Metoodilisi soovitusi tundide ettevalmistamiseks
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- E.Tulving. Mälu
Valmistuda kontrolltööks..
Õpitulemus: Mälu protsesside ja mälu mõjutavate tegurite tundmaõppimine.
Hindamine: Koduste ül, ettekannete hindamine. Tunnikontrolli hindamine.
Õppevahendid, õppekirjandus
- J.Uljas, T.Rumberg. Psühholoogia gümnaasiumile. Koolibri, 2002.
- Allik, J. jt. Psühholoogia gümnaasiumile.TÜ Kirjastus, 2002.
- Töövihik: K.Kullasepp, H.Saat. Psühholoogia töövihik.Koolibri, 2004.
- N.Hayes. Sotsiaalpsühholoogia alused. Külim, 2002.
- R. B.Cialdini. Mõjustamise psühholoogia. Pegasus, 2001
- A.Kidron.122 õpetamistarkust. Metoodilisi soovitusi tundide ettevalmistamiseks
- T.Bachmann, R. Maruste. Psühholoogia alused. Tallinn. Ilo, 2003.
- E.Tulving. Mälu
- Krull,E.Pedagoogilise psühholoogia käsiraamat. 2000